Domovská stránka>Kontakty>CATTLE MARKET s.r.o.>Výbor zamítl plné dorovnání plateb
 

Výbor zamítl plné dorovnání plateb

Návrh poslanců Michala Haška a Ladislava Skopala navýšit částku na dorovnání přímých plateb v roce 2011 z navrhované nuly na maximální částku 4,8 miliardy korun dnes sněmovní zemědělský výbor zamítl.

Výbor naopak schválil a sněmovně k odsouhlasení navrhl přesun 150 milionů korun z výdajů na chod ministerstva ve prospěch národních dotačních programů, čímž by se zmírnil navrhovaný pokles těchto podpor.
Začátkem měsíce vládou schválený návrh počítá s 520 miliony, což je více než padesátiprocentní meziroční pokles. Po dodatečném navýšení by tak zemědělci, ale také potravináři či včelaři, mohli získat celkem 677 milionů korun.
Poslanci Skopal s Haškem požadovali, aby 1,5 miliardy korun bylo převedeno ve prospěch zemědělců z Pozemkového fondu, 1,4 miliardy korun z prostředků ministerstva obrany a 1,9 miliardy korun z kapitoly státní dluh. Proti návrhu se však postavili pravicoví poslanci, jejich komunističtí kolegové hlasovali stejně jako sociální demokraté naopak pro návrh.
Skopal připomněl, že až doposud stát každoročně farmářům v porovnání se zemědělci ze starých členských zemí nižší podpory vyrovnával, většinou téměř plně. Rozpočet pro rok 2011 považuje za likvidaci českého zemědělství. Vláda svůj návrh zdůvodňuje úspornými opatřeními v příštím roce, v jejichž důsledku musí šetřit všechny resorty. Fuksa zopakoval, že současná nula u dorovnávacích plateb nemusí být konečným číslem a ministerstvo by mohlo alespoň část peněz najít uvnitř resortu. Vzhledem k tomu, že výplata agrárních dotací začíná v prosinci daného roku, má na to celý rok.
zdroj: agroweb.cz

Publikováno: 25. 11. 2010
Počet přečtení: 23791×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr