Domovská stránka>Kontakty>CATTLE MARKET s.r.o.>Veleba: Nízké ceny mléka ohrožují soběstačnost ČR v jeho produkci
 

Veleba: Nízké ceny mléka ohrožují soběstačnost ČR v jeho produkci

Na tiskové konferenci svolané AK ČR v reakci na klesající ceny mléka zazněly argumenty chovatelů.

Praha - Nízké ceny mléka podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby ohrožují tuzemský chov skotu a tím i soběstačnost Česka v produkci mléka. Stavy skotu od roku 1989 klesly o více než polovinu a nízké ceny mléka by podle AK snižování počtu skotu urychlily. Veleba dnes reagoval na pondělní oznámení největší tuzemské mlékárny Madeta, že sníží výkupní cenu mléka. Další velké mlékárny se zřejmě přidají. Farmářům se nižší výkupní ceny nelíbí a tvrdí, že nepokryjí jejich výrobní náklady.
Zástupci Agrární komory dnes s odvoláním na údaje Českého statistického úřadu uvedli, že zatímco v roce 1989 bylo v Česku chováno 3,481 milionu kusů skotu, tak loni již jen 1,391 milionu. Z toho počet krav se snížil z 1,248 milionu v roce 1989 na loňských 565.000. "Pokud se prosadí tak radikální snížení nákupní ceny mléka a naproti tomu (chovatelům skotu) rostou všechny náklady, tak dojde k dalšími snížení stavu skotu," řekl dnes novinářům Veleba.
Veleba upozornil, že v ČR výrazně klesl počet držitelů licencí na produkci mléka. Zatímco při zavedení mléčných kvót v roce 2002 mělo tuto licenci 3603 tuzemských chovatelů, tak letos v dubnu jich bylo 2586. "Když tento proces (snižování cen mléka) bude pokračovat, tak se to (pokles počtu držitelů licencí) jenom prohloubí. Dostaneme se do situace, kdy ani v tom mléku nebudeme soběstační," varoval Veleba.

Loni podle Veleby průměrná farmářská cena mléka v Česku činila 8,38 koruny za litr a nákladová cena byla 8,31 koruny, takže zemědělci měli aspoň minimální profit. Snížené ceny mléka, které oznámila Madeta, podle zemědělců nepokryjí jejich náklady. Veleba upozornil, že farmářům se za této situace vyplatí vyvézt část mléka například do Německa, kde některé mlékárny nabízejí výhodnější platební podmínky. "Platí od 8,30 koruny do 8,55 koruny za litr mléka," podotkl Veleba.
Madeta zemědělcům z družstva Jih zaplatí za červenec za litr mléka 7,80 koruny, což je proti červnu zhruba o 70 haléřů méně. Snížení ceny zdůvodnila především klesající světovou poptávkou po mléčných výrobcích, což má za následek snižování cen eidamu, másla nebo sušeného mléka. "Zemědělci o tom věděli, věděli, co je čeká. Je to trend, který běží nejen českým trhem. Madeta na všem, co vyváží, prodělává, nyní s dvacetiprocentní ztrátou na litru mléka," řekla ČTK Barbora Daňková z oddělení komunikace Madety.
Další velké mlékárny budou Madetu pravděpodobně následovat. Například Choceňská mlékárna kupovala na počátku roku mléko za deset korun, nyní se cena snížila na 8,40 koruny za litr a bude dále klesat. Výkupní ceny sníží s největší pravděpodobností i Mlékárna Kunín. "Se zpožděním se v republice děje to, co v okolních státech. Jsme strašně malinká země na to, abychom se mohli chovat jinak než celá Evropa. Nám nezbývá nic jiného, když chceme být konkurenceschopní a nechceme krachovat. Cenu ovlivňují i lídři na českém trhu, Madeta nebo Olma," uvedl ředitel Choceňské mlékárny Petr Marek.
Veleba míní, že mlékárny se nesnaží vyjednat s obchodními řetězci cenu svých výrobků a veškeré výkyvy trhu přenášejí na bedra producentů mléka. Veleba zároveň kritizoval mlékárny za to, že oznamují snížení výkupních cen prostřednictvím médií. "Je otázka posouzení, jestli tento způsob obchodní politiky je v souladu se zákonem," podotkl Veleba. Předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina potvrdil, že výrobci by cenové signály neměli přes média dávat. "Určitě se na to podívám," uvedl Pecina.
Podle oslovených odborníků se cena mléka snížila poté, co celosvětově začala klesat spotřeba mléčných výrobků. Másla, jogurtů nebo sýrů je v obchodních sítích nadbytek a české výrobky bývají zpravidla dražší než zahraniční. "Kurz eura tvrdě tlačí cenu dovozních výrobků dolů, kolikrát padá pod naše výrobní ceny," řekl předseda východočeské divize družstva Mlecoop David Novák.
Zemědělci se kvůli poklesu farmářských cen mléka příští týden sejdou s vicepremiérem Jiřím Čunkem, který v době vládních prázdnin zastupuje premiéra Mirka Topolánka. "Chceme mu sdělit, že je tu určité nebezpečí, pokud by nastal úpadek chovu skotu. Chceme domluvit nějaké, byť drobné, podpůrné kroky. Jedním z nich je, aby vláda ponechala dotaci na školní mléko," řekl Veleba.
Zemědělci upozornili, že kromě poklesu cen mléka se letos prudce snižuje také cena obilí a kritická situace již delší dobu panuje v chovu prasat či hovězího dobytka. Rozpočet ministerstva zemědělství na být příští rok podle Veleby přitom nižší o zhruba pět miliard korun, takže zemědělcům dochází trpělivost. "Přemýšlíme o obraně a rozhodli jsme se na příští týden svolat krajské šéfy agrárních komor. Poradíme se, co s tím," prohlásil Veleba, který zatím nechtěl komentovat, zda komora uvažuje o nějakých protestních akcích.
 
 
Zdroj: ČTK, 5.8. 2008

Publikováno: 5. 8. 2008
Počet přečtení: 28184×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr