Domovská stránka>Kontakty>CATTLE MARKET s.r.o.>Spolupráce v oblasti genomické selekce
 

Spolupráce v oblasti genomické selekce

Česká republika uzavřela s Německem a Rakouskem vzájemnou dohodu o společné kooperaci při tvorbě jednotného odhadu plemenné hodnoty u fleckvieh.

Ze stránek www.agronavigator.cz přebíráme překlad zprávy "Tschechien kooperiert mit Deutschland und Österreich in der Genomischen Selektion" zdroj: www.agrarheute.com.
Dovolujeme si však upozornit na nepřesnost překladu "Erste Testläufe sind für den kommenden September geplant." znamená, že první české genomické plemenné hodnoty českého strakatého skotu jsou plánovány na
září letošního roku.    
 
Zástupci Českého svazu strakatého skotu podepsali s rakouskou a německou stranou smlouvu o spolupráci v oblasti genomické selekce.
Česká republika již od roku 2008 participuje v německo-rakouském odhadu plemenných hodnot a až do roku 2013 bude integrovat celý komplex ukazatelů do jednotného (společného) odhadu plemenné hodnoty. Díky podpisu smlouvy se nyní mohou po italských i čeští plemenáři podílet v plném rozsahu na genomickém odhadu plemenné hodnoty.
Ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu Dr. Josef Kučera uvedl, že tato smlouva zaručující Svazu exkluzivní práva v oblasti genomického odhadu plemenné hodnoty českých zvířat garantuje, že chov českého strakatého skotu zůstane i nadále v rukou zemědělců. První testovací provoz je plánován na září příštího roku. (poznámka - správný překlad zní na září letošního roku).  

Genomická selekce v praxi
S implementací genomického odhadu plemenných hodnot pro Českou republiku bude u strakatého skotu podstatně rozšířena selekční báze ve střední Evropě a bude také posílena role strakatého skotu jako špičkového plemene s produkcí mléka a masa šetrnou k životnímu prostředí. Technologie genetických čipů v chovu skotu umožňuje rychlou lokalizaci mnoha tisíc genů a tím zkvalitnění výběru plemenných zvířat. Předpokladem úspěšného uplatnění této slibné metody je mít k dispozici velkou populaci čítající dostatečný počet plemenných jedinců.

 
Genomické odhady plemenné hodnoty od srpna
Německo a Rakousko vlastní dohromady celosvětově největší kalibrační vzorek plemene fleckvieh - 5 700 genotypů. Německo a Rakousko i u této inovativní technologie sázejí na úspěšnou spolupráci výpočetních středisek v Grubu, Vídni a Stuttgartu. Poradní výbor pro odhad plemenných hodnot Bavorska, Bádenska-Württemberska a Rakouska rozhodl, že od 9. srpna 2011 bude u plemene fleckvieh genomická selekce uznána jako oficiální plemenná hodnota.
 
 
174649_Foto genomická selekce.jpg
foto zdroj: www.agrarheute.com

Publikováno: 14. 7. 2011
Počet přečtení: 22289×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr