Domovská stránka>Kontakty>CATTLE MARKET s.r.o.>Obchodníci hrozí komoře žalobou
 

Obchodníci hrozí komoře žalobou

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) uvažuje o podání žaloby na Agrární komoru ČR, jejíž vedení podle svazu šíří nepravdivé informace, že obchodníci vydělávají na potravinách a mají hlavní podíl na jejich vysokých cenách.

 "Tendenční zkreslování fungování potravinářského trhu, mimo jiné uváděním nepodložených čísel, považuje SOCR za hrubou manipulaci veřejným míněním a naplnění skutkové podstaty trestného činu pomluvy," stojí v prohlášení, které dnes rozeslal SOCR. Ze zkreslování údajů o vývoji cen potravin SOCR obvinil také Zemědělský svaz České republiky (ZS).
"Jsme připraveni čelit případné soudní žalobě. Za čísly si stojíme, jsou podložena údaji Českého statistického úřadu," řekl k tomu tajemník Zemědělského svazu Martin Pýcha.
Obvinění z pomluvy odmítla i Agrární komora. "Pan prezident (SOCR) Zdeněk Juračka mluví o pomluvě řetězců, té si Agrární komora není vědoma," uvedl dnes její viceprezident Jindřich Šnejdrla. Šéf komory Jan Veleba by měl podle něj v blízké době s obchodníky jednat o "spravedlivém dělení marží v rámci potravinové vertikály". Údaje ČSÚ prý navíc nezachycují různé poplatky, které řetězce vybírají od svých dodavatelů, uvedl Šnejdrla.
Podle loňských odhadů Agrární komory inkasovaly obchodní řetězce od svých dodavatelů na poplatcích ročně kolem 30 miliard korun. Poplatky vybírají například za zařazení zboží do své nabídky či jeho umístění na atraktivní místa v prodejně. Vybírání poplatků stejně jako sílící tlak na snižování dodavatelských cen dlouhodobě kritizuje také Potravinářská komora.
Údaji ČSÚ ovšem argumentují i obchodníci. Statistická čísla prý tvrzení AK a ZS o podílu prodejců na vysokých cenách potravin jednoznačně vyvracejí. "Vzhledem k tomu, že jde o veřejné údaje, je vedení SOCR ČR přesvědčeno, že tyto údaje musí být představitelům zemědělců známy. Přesto šíří mezi spotřebitelskou veřejností nepravdivé údaje poškozující záměrně obraz maloobchodu v ČR," uvedlo vedení SOCR.
 

Publikováno: 8. 7. 2009
Počet přečtení: 25324×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr