Mléko v centru pozornosti i v dalších evropských státech
Blokády silnic, obchodních řetězců, vyjednávání o přiměřených maržích... to jsou aktuální zprávy z Belgie a Francie.
Novinky z Francie:
Slova francouzského ministra zemědělství Bruno Le Maire: "mléko z Francie se vyznačuje obzvláštní kvalitou. Proto si myslím, ze si toto mléko zaslouží veřejné uznaní a zhodnocení", řekl ministr, který si zároveň přeje, aby se známka mohla objevit na všech typech mléčných výrobků a nejen mléce, ale tedy např. i na másle a jogurtech.
Nový ministr také potvrdil, že francouzský stát uvažuje o zavedení dodatečné finanční podpory producentům mléka v jejich obtížné situaci. Šlo by v praxi o splacení úroku z krátkodobých úvěrů producentů mléka, především těch mladých, protože ti mají nejvyšší výrobní náklady.
Ministr se také vyjádřil, že chce transparentně na internetu zveřejňovat údaje o tvorbě cen potravin. Za tímto účelem chce spolu s ministrem obchodu svolat kulatý stůl, za který by zasedli producenti mléka, mlékárny a obchodníci. Pro samotného ministra je "republikánskou povinností vědět, kam plynou peníze mezi producenty a obchodními řetězci.
Co se týče evropské problematiky v sektoru mléka, Bruno Le Maire se zaslouží o to, aby byla mléčná produkce nadále regulovaná nejen kvótami, ale také "regulačními mechanismy vývozu". Tvrdě se postavil proti a přiznal, že kvóty nejsou "řešením všech problémů“.
Konečně se ministr zmínil o společné iniciativě Německa a Francie, která má za cíl připravit dopis týkající se regulace produkce mléka v EU. Ten by měl být následně zaslán Evropské komisi.
Novinky z Belgie:
V důsledku blokády distribučních skladů se dnes ráno sešli zástupci farmářů, zpracovatelů potravin, obchodních řetězců a ministerstev zemědělství v Belgii (valonského, vlámského a federálního).
Hlavni závěry jeden a půlhodinového jednání jsou následující:
1) Ustanovení pracovní skupiny, která bude mít za cíl navrhnout a zavést systém rozdělování marží ve prospěch producentů mléka a některých dalších potravin. Od zítřka se pracovní skupina bude scházet tak, aby byl systém funkční nejpozději dne 21. července 2009 (statní svátek Belgie). Skupinu povede Federální ministerstvo hospodářství.
2) Ministři se zavázali nechat vypracovat kodex dobré obchodní praxe, který bude upravovat vztahy jednotlivých článků potravinové vertikály.
3) Transparentní pohled na cenotvorbu: vypracování systému veřejného monitoringu cen do začátku září 2009. Belgie se pravděpodobně bude inspirovat francouzským příkladem.
4) Ministři také nechají vypracovat právní analýzu, zda-li je v Belgii možné ustanovit mezioborové vyjednávání o celostátní ceně mléka podle současného funkčního francouzského modelu (ve francouzštině "interprofession", vyjednávání se zúčastní zástupci producentů mléka a zpracovatelů - ať již soukromých nebo družstevních). Takovýto model kolektivního vyjednávání o základních cenách by mohl být příkladem i pro jiné komodity.
Farmářům tak bylo konkrétně nabídnuto navýšení ceny syrového mléka o 1 eurocent za litr a zavedení kodexu dobré obchodní praxe, který by zamezil obchodníkům, aby se u mléčných výrobků vedly slevové promoční akce.
Navzdory tomuto výsledku jednání se dnes odpoledne Valonska zemědělská federace (FWA, člen COPA) ústy svého prezidenta Reneho Ladouce vyjádřila, ze budou v blokádách pokračovat celý tento týden, protože návrhy zástupců obchodních řetězců a zpracovatelů potravin jsou nedostatečné. Cena syrového mléka v Belgii dosahuje v současnosti přibližně 18,5 eurocentů za litr, zatímco výrobní náklady dosahuji 30 až 35 eurocentů na litr.
FWA požaduje férovou cenu mléka, která zajistí živobytí zemědělci. "To je jediný požadavek, který máme. Jen tak se nevzdáme, budeme pokračovat, dokud něco neobdržíme. Nemůžeme přijmout jen tak nějaký návrh. Pokud se nic nezmění, velké množství mléčných farem zanikne", řekl prezident Ladouce. "Celý týden tak bude v Belgii docházet k místním blokádám silnic a distribučních skladů obchodních řetězců. Farmáři nicméně nechtějí blokovat dálniční tahy, na kterých budou občané jezdit za prázdninami. "Nechceme si nechat zničit sympatie, které jsme si vydobyli u našich spotřebitelů. Nebudeme vést stupidní akce," dodal prezident Ladouce.
Farmáři jsou rovněž přesvědčeni, že nejsou zodpovědní za nepříjemnosti, které vyvstávají následkem protestních akcí. Zodpovědnost za neúspěch ranního vyjednávání leží dle farmářů na zpracovatelích potravin a obchodnících.
Výbor zástupců FWA se zítra setká se zástupci ministerstva hospodářství, aby se poradili o znovuzavedení systému monitoringu cen potravin. Ten je sice nezbytný, ale jako jediné řešení současné krize nedostatečný.
V reakci na toto prohlášení se federace obchodních řetězců vyjádřila, že požaduje okamžité ukončení blokád a že je připravena dále jednat s ostatními články potravinové vertikály, mimo jiné i o zavedení dočasného systému solidárních plateb pro producenty mléka.
Autor článku: Ing. Stanislav Jaš
Publikováno: 1. 7. 2009
Počet přečtení: 23391×