Domovská stránka>Kontakty>CATTLE MARKET s.r.o.>Dodávky mléka v ČR se po dnešním 10%ním snížení vrací do normálu
 

Dodávky mléka v ČR se po dnešním 10%ním snížení vrací do normálu

Od zítřka, tedy od 7. června 2008 budou opětovně obnoveny dodávky mléka v plné výši.

Agrární komora
  
                                                                                              V Praze, dne 6. června 2008

 

 

Dodávky mléka v ČR se po dnešním 10%ním snížení vrací do normálu

 

AK ČR a její partneři zastupující dodavatele mléka (MHD JIH, Mlecoop, ZS ČR, ČMSZP) se začátkem tohoto týdne dohodli na podpoře německých farmářů – dodavatelů mléka, kteří byli obchodními řetězci donuceni prodávat své mléko odběratelům za cenu výrazně nižší, než je cena nákladová. Forma naší solidarity spočívala nejenom v prohlášení a v úzkém kontaktu s německou stranou, ale také a především ve snížení dodávek mléka ode dne 6. června t.r. o zhruba 10 %. Tato akce byla ohlášená jako časově neomezená, kde hlavním činitelem byl průběh a výsledek jednání německých farmářů.

Tento postup operativně svolané pracovní skupiny následně potvrdila a schválila na včerejším setkání také Komoditní rada při AK ČR pro mléko a hovězí maso. Ta zároveň ustanovila krizový štáb ve složení Jan Veleba, president AK ČR, Pavel Sáňka, předseda představenstva OD Mlecoop, a Pavel Novotný, předseda Komoditní rady pro mléko a hovězí maso. Krizový štáb dostal plnou moc k rozhodování o dalším postupu, dle aktuálního vývoje dění v Německu a České republice.

Vzhledem k tomu, že vyjednávání německých farmářů dospělo včera v nočních hodinách ke zdárnému konci, to znamená ve zvýšení spotřebitelských cen, které vytvoří prostor pro zvýšení výkupních cen (podrobnosti viz. přiložená tisková zpráva DBV), bylo operativně rozhodnuto o odstoupení od demonstrativní podpory také z české strany. To znamená, že od zítřka, tedy od 7. června 2008 budou opětovně obnoveny dodávky mléka v plné výši. Současně však zůstáváme v plné pohotovosti monitoringu vývoje jednání v Německu. Mléko je jednou z hlavních komodit, a výše výkupní ceny je i pro naše zemědělce velmi citlivá otázka. Zajímavostí určitě je, že podporu svým farmářům vyjádřilo dle šetření na 88 % německých spotřebitelů.

Rádi bychom proto touto cestou poděkovali všem producentům mléka, kteří se přidali k avizované podpoře a neváhali projevit tak svou spoluúčast na dění. Podle hlášení z terénu šlo v ČR přibližně o 70 % všech dodavatelů mléka. Prokázali jsme tak svou jednotu a zároveň opětovně ukázali, že nám osud zemědělství není lhostejný.

 

                                                                                                              Jan Veleba

                                                                                                          President AK ČR

Publikováno: 6. 6. 2008
Počet přečtení: 27243×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr