Domovská stránka>Zprávy>Z domova>Čínský mléčný skandál
 

Čínský mléčný skandál

Čína se v posledních dnech a hodinách potýká s jedním z největších skandálů v oblasti produkce potravin.

Skandál s mlékem, obsahujícím látku melamin vypukl naplno v Číně na začátku září. Podle dostupných údajů někteří čínští producenti mléka do ředěného mléka přidávali průmyslovou látku melamin (2,4,6-triamino-1,3,5-triazin, používanou na výrobu plastických hmot), aby zvýšili obsah dusíku, a tím při testech zamaskovali nízký obsah bílkovin. Nejprve byla přítomnost melaminu prokázána v sušeném mléce určeném pro výživu kojenců a malých dětí. Později i v běžném mléce a dalších mléčných výrobcích. Do skandálu podle čínských úřadů je zapleteno nejméně 22 společností, které musely stáhnout výrobky z prodeje. Mezi postiženými výrobci jsou mimo jiné takové značky jako Frontera nebo Nestlé. Čína se v těchto dnech musí omlouvat i exportním destinacím, na kterých toxické mlék končilo. Těch je téměř dvacítka a patří k nim Indonésie, Tchajwan, Vietnam a řada dalších, především asijských států.

Ukázalo, že dávky melaminu v mléce postačují k tomu, aby u dětí vyvolaly poškození ledvin, v extrémních případech i jejich selhání. Čínské úřady nejprve potvrdily zasažení cca 10 tisíc dětí. Postupně se vzhledem k rostoucímu počtu odhalených případů kontaminace mléka mléčných výrobků počet zvyšoval. K 22. září 2008 oficiální statistiky vykazovaly asi 53 tisíc zasažených dětí, z nichž 13 tisíc muselo být hospitalizováno. Čtyři děti zemřely a více než sto jich je ve vážním stavu. U desítek až stovek dětí existují obavy z dlouhodobých či doživotních následků.

Možný dopad na Evropský trh je v současné době intenzivně diskutován. O bezpečnostní otázce již informovala i Státní veterinární správa České republiky – www.svscr.cz

Dopad „mléčného skandálu“ na vývoj trhu mléka a mléčných výrobků je v tuto chvíli analyzován. Podle prvních údajů německého ZMP i tiskových prohlášení německých agentur, byl ke dnešnímu dni potvrzen zájem Číny o dovozy mléčných produktů, především sušeného mléka, kterým bude třeba nahradit výpadky na čínském trhu. Další prostor pro exporty mléka se nabízí i na trzích, které musela Čína v důsledku skandálu opustit.

To by mohlo v relativně krátkém časovém horizontu znamenat posun úrovně farmářských cen mléka.
 
 Melamin, 2,4,6-triamino-1,3,5-triazin je organická sloučenina, která se používá při výrobě umělých hmot a průmyslových hnojiv.
Melamin se ve vodě rozpouští jen velmi málo. Protože obsahuje 66 % dusíku, který se uvolní při jeho hoření, tlumí hoření. Ze stejného důvodu je někdy nezákonně přidáván do potravin, aby maskoval nedostatečný obsah bílkovin.
Podle provedených výzkumu je melamin relativně málo toxická látka. V 80. letech 20. století byla provedena série experimentů se zvířaty, která ukázala, že opakované vystavení melaminu vyvolává poškození močového ústrojí a vznik ledvinových kamenů. Tyto kameny pak dlouhodobým drážděním mohou vést i k vzniku rakoviny močového systému. Proto bylo rozhodnuto o zhodnoceni rizik látky, které bylo provede konce 90. let za spolupráce OECD a UNEP.
 
Zdroj: http://cs.wikipedia.org

Publikováno: 24. 9. 2008
Počet přečtení: 27420×
 
 
Reklama
TEKRO
face
AKCENTA CZ - zahraniční měny a platby
Ambiente restaurace - Čestr